Kod ośrodka:

Login:

Hasło:
Nie pamiętam hasła - kliknij tu


Jeśli jesteś nowym użytkownikiem

Mapa Polski z ośrodkami kardiologii prenatalnej
wg Ogólnopolskiego Rejestru Problemów Kardiologicznych Płodu
www.orpkp.pl (aktualizacja na dzień 1.06.2020)

Ośrodki referencyjne ( barwa czerwona): Ośrodki pozostałe (barwa niebieska)

Uwaga !!!!! Ze względu na COVID-19 w 2020 Patronat Honorowy na Rejestrem www.orpkp.
objął Prof. Maciej Banach – DYREKTOR ICZMP w Łodzi

Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej
Prof. M. Respondek-Liberska Prof. K. Preis Dr hab. n. med. M. Słodki
Opracowanie: dr n. med. P. KordjalikPoparcie wniosku w sprawie uznania Certyfikatów Podstawowego Badania Serca Płodu - Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski

Poparcie wniosku w sprawie uznania Certyfikatów Podstawowego Badania Serca Płodu - Prof. dr hab. n. med. Jacek Białkowski

2009-06-01
 "Złoty Skalpel" dla prenatalnej diagnostyki kardiologicznej

W dniu 28.2009 roku w hotelu Hotelu Le Royal Meridien Bristol w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w I edycji konkursu Złoty Skalpel na wybitnego innowatora w ochronie zdrowia, zorganizowanego przez „Puls Medycyny”. Jedno z dwóch głównych wyróżnień w kategorii „Rozwiązania teleinformatyczne w medycynie” zostało przyznane zespołowi pod kierownictwem prof. Marii Respondek – Liberskiej z Łodzi, w skład którego wchodzą osoby zajmujące się diagnostyką kardiologiczną płodów z całej Polski, m.in. dr hab. n. med. Joanna Dangel prowadząca referencyjny ośrodek kardiologii prenatalnej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, za projekt pt. Internetowa baza danych patologii kardiologicznych u płodów.

Opis projektu. 

Opracowana baza danych patologii kardiologicznych u płodów jest jedyną na świecie, stanowiącą dorobek wszystkich lekarzy zajmujących się prenatalną diagnostyką kardiologiczną w danym kraju. Baza danych powstała z wykorzystaniem dostępu do Internetu z każdego miejsca, po zalogowaniu się (nie było potrzeby zakupu dodatkowego sprzętu jak w przypadku wielu innych baz danych). Baza umożliwia wprowadzenie danych ciężarnej oraz chorego płodu (diagnozy, porodu, losów noworodka). Dane zostają zakodowane. Diagnoza jest uzupełniana obrazami zamrożonymi i filmami z badania serca płodu. Wprowadzane dane są weryfikowane przez kierowników wiodących ośrodków kardiologii prenatalnej.

W latach 2004-2008 w bazie zarejestrowano 2158 płodów z 21 ośrodków. Dane te są przeglądane w postaci zaprogramowanych aktualnie 33 raportów.

Analiza danych umożliwiła wprowadzenie nowego podziału wad serca u płodów na: wady serca krytyczne, ciężkie i łagodne. Baza danych umożliwiła też wypracowanie definicji dla poszczególnych ośrodków kardiologii prenatalnej w zależności od liczby analizowanych patologii rocznie (tj. 3-stopniowego systemu referencyjności).

Planowana rozbudowa bazy danych umożliwi raportowanie do ośrodków kardiochirurgii dziecięcej o spodziewanych porodach noworodków z wadami serca. Dobra dystrybucja pacjentów do różnych ośrodków pomoże zapewnić im optymalne postępowanie terapeutyczne.

Ponadto zgromadzona biblioteka obrazów i filmów wspomoże edukację młodzieży lekarskiej. 

 « powrót | ^ do góry

© 2003 - 2020 Ogólnopolski Rejestr Patologii Kardiologicznych u płodów
projekt i realizacja Magnum 2