Zapraszamy do udziału w akcji „Luty miesiącem badań serca płodu”
Badanie serca płodu jest najważniejszym badaniem u Pani potomka w czasie życia płodowego. Dzięki kardiologicznym badaniom prenatalnym możemy przewidywać stan noworodka.
W lutym ciężarne między 18 a 22 tygodniem ciąży mogą bez skierowania umówić się na badanie ECHO płodu w Zakładzie Kardiologii Prenatalnej, które zostanie wykonane za darmo.
Warunkiem bezpłatnego wykonania badania jest wypełnienie krótkiej ankiety i przesłanie na adres zdw@iczmp.edu.pl
Zarząd PTKP serdecznie zaprasza miłośników na cykl wykładów szkoleniowych z zakresu kardiologii prenatalnej. Wykłady pod egidą PTKP dostępne są po zalogowaniu, w zakładce "Dydaktyka".
Mapa Polski z ośrodkami kardiologii prenatalnej wg Ogólnopolskiego Rejestru Problemów Kardiologicznych Płodu www.orpkp.pl (aktualizacja na dzień 1.06.2020)
Ośrodki referencyjne ( barwa czerwona): Ośrodki pozostałe (barwa niebieska)
Uwaga !!!!! Ze względu na COVID-19 w 2020 Patronat Honorowy nad Rejestrem www.orpkp.pl objął Prof. Maciej Banach – DYREKTOR ICZMP w Łodzi
Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej Prof. M. Respondek-Liberska Prof. K. Preis Dr hab. n. med. M. Słodki Dr n. o zdr. I. Strzelecka Opracowanie: dr n. med. P. Kordjalik
5 stycznia, w Łodzi odbyło się zebranie członków założycieli Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej, na którym przyjęto statut Towarzystwa oraz wybrano pierwsze władze na okres 3 letniej kadencji oraz złożono stosowne dokumenty w biurze prawnym. Towarzystwo nasze od stycznia 2018 roku obejmuje nadzór merytoryczny nad Ogólnopolskim Rejestrem Problemów Kardiologicznych Płodów www.orpkp.pl. Rejestr ten założony w 2004 roku był przedmiotem wielu analiz i publikacji, ale zarówno wyniki tych analiz jak i zaproponowany przez łódzki ośrodek kardiologii prenatalnej, współczesny podział wad serca, nie został zaakceptowany przez polskich kardiologów dziecięcych. Dlatego od 2018r. postanawiamy iż nadal będziemy pracować i prowadzić edukację wg przyjętych przez nas zasad w ramach Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Natomiast Sekcja Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (założyciel sekcji prof. M. Respondek-Liberska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii w latach 2012 - 2016, aktualna przewodnicząca Sekcji dr hab. A. Włoch), będzie rozwijała z pewnością dalej polską kardiologię prenatalną wg własnych zasad.
Ramy i forum Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej są otwarte dla każdego kto zaakceptuje nasz statut, zgłosi do nas akces potwierdzony wypełnioną ankietą i wpłatą członkowską w danym roku kalendarzowym.
Ankieta dla nowych członków oraz ankieta akredytacyjna dla Państwa gabinetów znajdują się w odpowiednich zakładkach.
Zapraszamy do współpracy, integracji naszego środowiska, zachęcamy zwłaszcza położników zainteresowanych kardiologią prenatalną do dalszego kształcenia i rozwijania zawodowego. Będziemy Państwu
pomagali, aby w przyszłości w każdym oddziale położniczym działał profesjonalny echokardiografista prenatalny pomagający kolegom położnikom w bezpiecznym prowadzeniu ciąż i porodów. Państwa działalność zapisana i udokumentowana w postaci Państwa rekordów w orpkp.pl będzie Waszym głównym świadectwem nabytych umiejętności w wykonywaniu badań i ich interpretacji.
Prof. M. Respondek-Liberska
Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej